Vítám vás na mém blogu. Doufám, že se vám zde bude líbit a
najdete si rubriku, která vás bude zajímat. Můj blog není zaměřen na jeden film ani na jednu herečku. Můj blog
je o všem, co se mi líbí nebo mě nějak zaujalo. Nynější design je od úžasné designerky Eruin.

Jak se slaví Vánoce ve světě ?

24. prosince 2008 v 16:00 | © Webmaster by : stene157 |  →Zajímavosti a blbiny
Anglie
V Anglii místo našeho Ježíška chodí Santa Claus. Podle tradice se do domu dostává komínem. Jako dopravní prostředek mu slouží saně tažené sobím spřežením. Na rozdíl od našeho malého Ježíška je Santa Claus už starší pán, je proto pomalejší a anglické děti tak mají nadílku až 25. prosince.
Anglická vánoční večeře se od té naší také liší. Začíná hrachovou polévkou a šunkou. Hlavním chodem je pečený krocan s kaštanovou nádivkou. Pochopitelně nesmí chybět ani ovoce a pravý anglický švestkový pudink (ani vzdáleně se nepodobá tomu našemu).

Austrálie
Australané ctí britskou tradici, proto se jejich oslavy od těch anglických příliš neliší. Tedy až na jeden zásadní moment. O Vánocích panují u protinožců pětatřicetistupňová vedra. Vánoční oslavy probíhají proto na pláži u moře a velice oblíbené je vánoční surfování.Energii dodávají Australanům obložené mísy, ovoce, saláty, dorty a zákusky. To vše zapíjejí punčem, ovocnými šťávami a vínem.

Belgie
Belgickým dětem nosí dárky Saint Nicholas (svatý Mikuláš) už 6. prosince. O Vánocích se pak dávají už jen maličkosti. Typickým vánočním jídlem je krocan. Jako desert podávají v belgických rodinách "la buche de Noël" (v překladu "vánoční poleno") - sladký koláč s krémem.
Bulharsko
Bulhaři se drží tradic pravoslavné církve a Vánoce slaví až 6. ledna. Dárky rozdává Děda Koleda. Typickou večeří je vepřové maso s fazolemi nebo rýží.

Finsko
Ve Finsku dárky roznáší Veliký Ukko a pomáhají mu pidimužíci, kteří odnášejí zlobivé děti do svého ledového království. Finové věří, že Santa Claus žije v severní části Finska, v části zvané Korvatunturi. Na Štědrý den se ve Finsku jí rýžová kaše a pije švestkový džus.

Francie
Francouzským dětem naděluje 25. prosince dárky Pére Noël. Ze všech "roznašečů dárků" je nejmladší, ale od Santa Clause je k nerozeznání.
Na vánočním stole se objevují typické francouzské delikatesy - ústřice, žabí stehýnka a šneci. Kromě toho se podává krocan s kaštanovou nádivkou. Tradicí ve francouzských rodinách je přizvat ke stolu někoho potřebného - sirotky, bezdomovce, vězně nebo chudé příbuzné.

Grónsko
V Grónsku bydlí Děda Mráz a píší mu sem děti z celého světa. Žije v podzemní jeskyni uprostřed věčného ledu.

Island
Podle pověsti v čase vánočním schází ze sněžných hor třináct Jolasveinarů - mladíků, kteří mají na svědomí třináct různých zločinů. Každý z mužů se nazývá podle svého prohřešku. Setkat se s nimi tváří v tvář se nedoporučuje, ale také není třeba se bát.

Pověst však nezapomíná ani na obdarování. Mladí muži ale nechávají jen malé dárky za okny.

Mexiko
Jako každá jiná mexická oslava je i ta vánoční hlučná a veselá. Mexičané dávají sladkosti do velkého džbánu na vodu (Pinty), který visí ze stropu a je ozdobený peřím. Děti se po něm natahují, tlučou do něj dřevěnými hůlkami tak dlouho, dokud džbán nespadne a sladkosti a dárky se nevysypou.

Německo
Německý Weihnachtsmann (vánoční muž) přijíždí na divokém větru. Má rezavé vlasy i vousy. Dříve prý odnášel neposlušné děti a trestal nevěrné ženy.Jako tradiční vánoční jídlo se podává kapr nebo husa.

Rusko
Pro Rusy je 24. prosinec úplně obyčejný den. V Rusku převládá pravoslavné náboženství, které se řídí juliánským kalendářem. Vánoce tak připadají až na 6. ledna.Dětem nosí dárky Děda Mráz. Cestuje na saních a pochází až z daleké Čukotky. Dědu Mráze doprovází na cestách Sněhurka v bílém kožíšku ušitém z hranostajů.

Spojené státy americké
Američané převzali britské tradice. Typické jsou pro ně miliony světýlek jak venku, tak i doma, velkolepá vánoční výzdoba, ohromné stromky a mnoho dárků. Po ulicích se to hemží samými Santa Causy a soby.K štědrovečerní večeři se podává pečený krocan s kaštanovou nádivkou.

Španělsko
Na Štědrý den přichází do španělských rodin Papa Noel (otec Vánoc). Děti však většinou dostávají dárky až na Tři krále. Mikuláš jim je schovává do dřeváků.

Švédsko
Vánoce v této skandinávské zemi začínají již 13. prosince. Švédské děti obdarovává Jultombe, červený skřítek s dlouhými vousy.

Švýcarsko
V zemi čokolády mají tajemného "Monsieura Chalandé". Tohoto obrovského panáka plného dárků nacházejí děti za dveřmi pokoje.

Ukrajina
Děti navštěvuje Děda Mráz na saních tažených třemi soby. Pomáhá mu Vločková dívka, která je oblečena jako vločka.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama